Islandia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Islandia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Islandia

Na wakacje: Islandia


Przewodnik turystyczny: Islandia
Zdjęcia Islandia
Jeden z krajów nordyckich znany z gejzerów, wulkanów i lodowców! Niewielkie państwo w Europie Północnej położone na wyspie Islandii oraz kilku mniejszych wysepkach na Oceanie Atlantyckim (archipelag wysp Vestmannaeyjar). Liczy nieco ponad 300 tys. mieszkańców. Stolicą jest Reykjavik, największe miasto na wyspie, zamieszkiwane przez ok. 1/3 ludności kraju. Islandia jest specyficznym i niezwykle interesującym krajem. Ze względu na panujące tu specyficzne warunki naturalne i klimat nadaję się zwłaszcza na wyprawy, podróże trekkingowe, wyjazdy sportowe i aktywny wypoczynek. Jednocześnie kultura Islandii jest wyjątkowo ciekawa i barwna, co niezaprzeczalnie stanowi jeden z atutów regionu.

Klimat i pogoda w Islandii

pogoda: Reykjavik

13°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.6 mm
zachmurzenie:75%
ciśnienie:1000 hPa
wiatr:210° 20 km/h
 • Wycieczki: Islandia


 • Przewodnik turystyczny: Islandia
 • Regiony


  • Islandia Zachodnia – dzieli się na: Region Reykjavik, Region Zachodni oraz Region Centralny.
  • Islandia Wschodnia – składa się z Regionu Północno-Wschodniego i Regionu Wschodniego.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Reykjavik, Kópavogur, Akureyri, Garðabær.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Stare Miasto i Kościół Hallgrimskirkja w Reykjaviku, Gorące Źródła Deildartunga, Lodowiec Langjokull, Laguna Lodowcowa – Jokulsarlon.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Reykjavik, Region Zachodni, Region Centralny, Region Północno-Wschodni, Region Wschodni.
 • Geografia i przyroda


 • Islandia znajduje się w Europie Północnej, na Oceanie Atlantyckim. W jej skład wchodzi wyspa Islandia oraz kilka mniejszych wysp. Zaliczana jest do krajów nordyckich, razem z: Danią, Szwecją, Finlandią, Norwegią, Wyspami Owczymi, Grenlandią, Laponią oraz Wyspami Alandzkimi.
  Ukształtowanie terenu Islandii można określić jako wyżynno-górzyste, z 11 procentowym udziałem lodowców. Typowym dla kraju pejzażem są gejzery, gorące źródła a nawet wulkany, w tym kilka czynnych. Linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a w licznych zatokach i fiordach powstały różnorodne osady miejskie.
  Islandia leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego typu morskiego. Klimat jest trochę surowszy w regionach górskich niż w częściach niżej położonych. Charakterystyczną cechą dla klimatu występującego na Islandii są raczej łagodne zimy, ale chłodne lata. Taki w miarę wyrównany klimat kraj zawdzięcza ciepłemu prądowi zatokowemu – Golfsztromowi.
  Jednak wybierając się na Islandię należy być gotowym na szybkie zmiany pogody, a także częste deszcze, mżawki czy silny wiatr.
 • Historia


 • Islandia jest jednym z najpóźniej zasiedlonych obszarów w Europie, gdyż pierwsi osadnicy pojawili się tam dopiero w 874 roku i byli nimi wikingowie z Norwegii oraz Celtowie. Właśnie na rok 874 datuje się założenie osady Reykjavik – obecnej stolicy Islandii. W 930 roku utworzono tzw. Althing, czyli zgromadzenie wolnych mieszkańców Islandii, który miał najważniejsze kompetencje sądownicze i ustawodawcze. Właśnie decyzją Althingu, w roku 1000, Islandia przyjęła chrześcijaństwo jako swoją religię. Kraj pozostawał niezależny przez około 300 lat. Jednak początek XII wieku przyniósł Islandii czas, w którym była ona zależna początkowo od Norwegii a następnie od Danii. Częściową autonomię Islandia odzyskała w 1874 roku, kiedy otrzymała odrębną konstytucję i przejęła kontrolę nad własną gospodarką. Ostatecznie, Islandia stała się odrębnym państwem w 1918 roku z królem duńskim jako głową państwa. Jednak z Danią nadal łączyła ją unia personalna, na mocy której Dania sterowała islandzkimi sprawami zagranicznymi oraz obroną wybrzeża. W 1920 roku, zgodnie z rozporządzeniami nowo uchwalonej konstytucji, umocniona została odrębność parlamentu oraz rządu Islandii. Układ ten zakończył się w 1940 roku wraz z zajęciem przez hitlerowskie Niemcy Danii oraz wkroczeniem wojsk brytyjskich do Islandii.
  Zgodnie z przeprowadzonym w 1944 roku referendum, Althing ogłosił powstanie Republiki Islandii. W 1949 roku Islandia przysypia do NATO, a od 2010 roku negocjuje w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej.
 • Sport i rekreacja


  • Islandia jest idealnym miejscem dla narciarzy, ponieważ sezon narciarski trwa tam od listopada aż do kwietnia.
  • Rzeki i jeziora Islandii są pełne ryb, co sprawia, że kraj jest idealnym miejscem dla wędkarzy. Jednak przed rozpoczęciem wędkowania należy wykupić w biurze informacji turystycznej pozwolenie, które niejako zagwarantuje miejsce do łowienia gdyż w Islandii obowiązują limity wędkujących w danej rzece.
  • Na terenie całego kraju można znaleźć liczne pola golfowe oraz baseny i ciepłe źródła, które mogą stanowić świetną rozrywkę dla turystów.
  • Na Islandii znaleźć można wiele stadnin koni, które sprzyjają rozwojowi zainteresowania tym typem rekreacji u ludności rdzennej jak również u turystów.
 • Informacje praktyczne


 • Waluty – Korona Islandzka (ISK).
  Wizy – Z racji przynależności do strefy Schengen obywatele Polscy mogą swobodnie wjeżdżać na teren Islandii. Należy mieć jednak ze sobą ważny dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu. W razie pobytu w kraju dłuższego niż 90 dni należy mieć odpowiednie pozwolenie.
  • Podczas pobytu turystycznego w Islandii honorowane jest polskie prawo jazdy. Podczas jazdy należy jednak pamiętać o dużych odległościach pomiędzy poszczególnymi ośrodkami oraz o szybkich zmianach pogody. Dlatego podczas jazdy samochodem zalecana jest duża ostrożność.
  • Podczas pobytu turystycznego w Islandii nie ma obowiązku meldunkowego.


Reykjavik - prognoza pogody, Islandia

0
Aktualne warunki

Poniedziałek
3 października
Częściowe zachmurzenie
13°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.6 mm
zachmurzenie:75%
wilgotność:77%
widoczność:10 km
ciśnienie:1000 hPa
wiatr:210° 20 km/h
wsch. słońca:07:41
zach. słońca:18:50
Wtorek
4 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 10°C    max: 14°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:3.7 mm
wiatr:161°  16 km/h
wsch. słońca:07:44
zach. słońca:18:47
Środa
5 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 9°C    max: 11°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.4 mm
wiatr:209°  23 km/h
wsch. słońca:07:47
zach. słońca:18:43
Czwartek
6 października
Częściowe zachmurzenie
min: 7°C    max: 12°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:195°  25 km/h
wsch. słońca:07:50
zach. słońca:18:40
Piątek
7 października
Słonecznie
min: 8°C    max: 13°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:261°  12 km/h
wsch. słońca:07:53
zach. słońca:18:36

Reykjavik - klimat w Islandii

Islandia - kiedy na wakacje?
 • Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy 11 °C.
 • Na zwiedzanie i wycieczki po Islandii można się wybrać o dowolnej porze roku. Specyficzny klimat sprawia, że nie występują tu duże wahania temperatur – zimą średnia temperatura to ok. 0 °C, natomiast latem ok. 11 °C.
 • Najzimniejszym miesiącem na Islandii jest styczeń. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu waha się od 2 °C do -2 °C.
Na obszarze Islandii, dzięki bliskości strefy kręgu polarnego, ścierają się klimat subpolarny (na północy) i umiarkowany chłodny (na południu). Lokalne warunki łagodzone są przez ciepły Prąd Zatokowy, który przepływa w okolicach Islandii. W okresie od czerwca do września temperatura powietrza waha się od 6 °C do 14 °C. Wtedy też woda w morzu i oceanie osiąga najwyższe temperatury w roku – ok. 10-11 °C. Od listopada do marca temperatura powietrza rzadko przekracza 3-4 °C, a zwykle oscyluje wokół 0 °C. Od maja do sierpnia, czyli na wiosnę i lato, można liczyć na Islandii na nieco więcej słońca. W tym najcieplejszym momencie w roku na wyspie liczba godzin słonecznych to ok. 5-6 h dziennie. Przez resztę roku jest ok. 2-3 godzin słońca dziennie. Najmniej nasłonecznione miesiące to grudzień i styczeń, kiedy zdarza się, że słońca nie widać przez cały dzień. Ze względu na szerokość geograficzną typowym zjawiskiem na Islandii jest bardzo długi dzień latem (nawet do 20 godzin) i niezwykle krótki w ciągu zimy (4-5 godzin). Ilość opadów zależy od regionu wyspy – na południu jest ich więcej i roczna suma sięga nawet 1500 mm, na północny zaś mniej – ok. 400 mm w skali roku. Liczba deszczowych dni w miesiącu jest podobna przez cały rok – od 15 do 20 dni na miesiąc.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,-1,0,3,6,8,7,5,2,0,-2,1,2,2,5,8,11,12,12,9,6,3,2,-.5,.5,.5,2.5,5.5,8.5,10.0,9.5,7.0,4.0,1.5,.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
124656644310
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
3,2,4,6,7,9,11,11,10,8,5,4
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
86,74,76,56,43,46,51,61,71,89,84,84,79,77,73,72,77,76,81,83,78,80,77,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
182018151715171919171818

Islandia wycieczki: oferty wczasów Islandia

Zdjęcia - Islandia

Islandia zdjęcie 1Islandia zdjęcie 2Islandia zdjęcie 3
Islandia zdjęcie 4Islandia zdjęcie 5Islandia zdjęcie 6
Islandia zdjęcie 7Islandia zdjęcie 8Islandia zdjęcie 9
Islandia zdjęcie 10Islandia zdjęcie 11Islandia zdjęcie 12
Islandia - więcej zdjęć

Hotele Islandia

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne